Pierwszym krokiem jaki polecam zrobić jest utworzenie osobnego katalogu, który posłuży nam do pracy. Najlepszym miejscem do tego będzie katalog /home. Przykładowo, tworzymy katalog fontspkgs za pomocą:
mkdir $HOME/fontspkgs
Następnie tworzymy plik o nazwie PKGBUILD którego zawartość powinna wyglądać tak: pkgname=ttf-one-ring pkgver=1.0 pkgrel=1 depends=('fontconfig' 'xorg-font-utils') pkgdesc="The One Ring is font inspired Lord of the Rings trilogy." arch=('any') license=('custom:freeware') source=($pkgname-$pkgver.zip::http://dl.dropbox.com/u/7773489/PKG/gaut-fonts_the-one-ring.zip) install=$pkgname-$pkgver.install md5sums=('a0afa52d60cea6c0363a2a8cb39a4095') build() { cd "$srcdir" unzip $pkgname-$pkgver mkdir -p $pkgdir/usr/share/fonts/TTF cp $srcdir/*.ttf $pkgdir/usr/share/fonts/TTF }
- pkgname to nazwa pakietu naszej czcionki. Zaleca się, aby do nazwy czcionki dodawać prefix "ttf-".
- pkgver to wersja czcionki, zaś pkgrel to numer wydania czcionki.
- depends to zależności. Obowiązkowe jest wpisanie 'fontconfig' oraz 'xorg-font-utils'. Pakiet 'unzip' jest również potrzebny, gdy ściągana przez nas czcionka mieści się w archiwum zip tak jak w powyższym przypadku. Przykładowo, gdyby mieściła się w archiwum rar, zamiast unzip wpisalibyśmy do zależności unrar.
- pkgdesc jest opisem pakietu, w tym wypadku będącego czcionką. Warto tutaj wpisać pełną nazwę czcionki, co będzie pomocne przy wyszukiwaniu, gdyby nasz pakiet znalazł się kiedyś w repozytoriach.
- arch opisuje architekturę systemu, na którą pakiet ten jest przeznaczony. W przypadku czcionek wpisujemy 'any', czyli dowolna.
- license to znacznik, w którym wpisujemy licencję czcionki. W tym przypadku jest to licencja freeware. Dla licencji GNU GPL wyglądałoby to tak: license=('GPL').
- source jest określeniem adresu url, z którego pobieramy archiwum z czcionką. Część przed "::" służy nadaniu nowej nazwy pobranemy pakietowi, czyli pakiet gaut-fonts_the-one-ring.zip zostanie po ściągnięciu przemianowany na ttf-one-ring-1.0.zip.
- noextract nie jest opcją konieczną, gdy nasz pakiet mieści się w archiwum tar, jednak w przypadku zip mówi narzędziu makepkg, aby nie wypakowywało archiwum zaraz po pobraniu.
- install określa nazwę skryptu instalacyjnego czcionki, który również należy utworzyć.
- md5sums to tablica sum MD5 plików określonych przez nas w tablicy source. Generujemy je za pomocą polecenia makepkg -g wykonywanego w katalogu z plikami.
Funkcja build() to polecenia wykonywane w celu budowy pakietu. Warto zwrócić uwagę na polecenie unzip $pkgname-$pkgver, które należy zmienić na unrar $pkgname-$pkgver, gdy nasza czcionka mieści się w archiwum rar lub całkowicie usunąć, gdy jest w archiwum tar. Dalsze polecenia tylko kopiują plik czcionki do katalogu share.
Gdy uporamy się już z utworzeniem pliku PKGBUILD musimy stworzyć plik $pkgname-$pkgver.install, co w moim przypadku będzie miało postać ttf-one-ring-1.0.install. Zawartość powinna wyglądać tak:
post_install() { echo -n "Updating font cache... " fc-cache -fs >/dev/null mkfontscale /usr/share/fonts/TTF /usr/share/fonts/Type1 mkfontdir /usr/share/fonts/TTF /usr/share/fonts/Type1 echo "done" } post_upgrade() { post_install }
Kolejnym działaniem jest "wypalenie" pliku pakietu za pomocą polecenia
makepkg
Utworzy to pakiet o nazwie $pkgname-$pkgver-$pkgrel-$arch.pkg.tar.xz, co w moim przypadku dało rezultat w postaci ttf-one-ring-1.0-1-any.pkg.tar.xz. Ostatecznym działaniem jest uruchomienie pacmana:pacman -U ./ttf-one-ring-1.0-1-any.pkg.tar.xz
Pacman zainstaluje czcionkę w odpowiednich dla niej miejscach, po czym wykona nasz skrypt poinstalacyjny w celu aktualizacji bazy czcionek.Mam nadzieję, że wielu z was skorzysta z tego sposobu instalacji czcionek, który jest dość popularny, gdyż zapewnia niemałą wygodę w użytkowaniu systemu i pozwala zachować jako taki porządek.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz